Innlegg(RSS)

maria-og-jesus
Andakt er skrevet av Ståle Lavik

Lukas 1, 26-38

Nå kan det se ut som om jeg lever i nuet, siden det i disse dager er Mariabudskapsdag.
Men sannheten er vel helst at jeg ligger på etterskudd med julebudskapet. Jeg er nok en av de mange som ikke trives så godt i julen, men nå koser jeg meg med juletekstene!

Det første som slår meg med denne teksten, er hilsenen Maria får av engelen Gabriel. En kan si hva en vil om nåtidens kvinnesyn, men på den tiden ble kvinner ikke hilst av menn. Og nå får hun en skikkelig nådehilsen! Ikke rart Maria skvetter til!
En annen vesentlig situasjon, er Marias status. Eller mangel på sådanne. Vi kaller ho “Jomfru Maria”, og ser på det som noe rent. Vi forstår at ho var uberørt, men den tittelen var totalt uten ære. En ugift jente uten status i samfunnet – ho valgte Gud seg. Til å bære fram Guds sønn!
Som naturlig var, stilte Maria spørsmål om hvordan dette skulle gå til. Engelen er tålmodig og svarer på hennes spørsmål. Han svarer faktisk på både hvordan, og hvorfor!

Ved flere anledninger rundt Maria, kan vi skimte et undrende menneske. Flere konkrete ganger står det at ho grunnet på ting. Jeg ser for meg at ho grubler på dette i sitt hjerte. Ilag med bønn, egne tanker og Guds ledelse. Det må være en fin måte å ta med seg ord og opplevelser på – å grunne på det. Her har jeg mye å lære av Maria! Jeg er nok barn av min egen samtid – litt overfladisk og grunn. Men jeg tror det går an å lære seg dette tankesettet, ikke minst ved å leve nærmere til Gud. Ta Gud med seg i hverdagen, be han med inn i livet sitt!
Marias svar på alt dette er sterkt; “Jeg er Herrens tjenestekvinne. La det gå meg som du har sagt.” Ydmyk og villig til å ta oppgaven. Jeg vil tro at Maria hadde lagt planer for livet sitt, blant annet med sin forlovede. Dette budskapet var garantert ikke med i planene! Her får ho presentert helt nye planer for sitt liv, et liv plutselig snudd på hodet! Og ho går lydig inn i planen!

Hvor egoistisk er du? Tørr du høre etter på Guds plan for ditt liv? Og å gå på Hans ord? Om ikke annet enn i det daglige?
Hvis vi tørr å høre etter, tror jeg vi kan fange opp mange hint fra Gud. Gjennom samvittigheten, bibelord, tanker, andakter, samtaler med medmennesker, … Gud kan nå oss på så mange arenaer. Jeg merker det på meg selv når jeg slipper Gud til, det slår positive ringvirkninger. Bare det å kunne si de oppbyggende ordene til en venn, be for noen i en konkret situasjon, eller tørre å ta kontakt med folk for å spørre etter hvordan det går. Små dagligdagse ting kan bety så uendelig mye for dem det gjelder!
Så mitt motto for tiden er: GI GASS – for JESUS!

“For ingen ting er umulig for Gud.” (v.37)

Samlinger